Drzwi antywłamaniowe i wzmocnione do domów i mieszkań. Zamki i zabezpieczenia

Naprawy, regulacje

Po każdej zmianie rodzaju okładzin podłogowych w przedsionku lub przedpokoju, potrzebna jest natomiast ponowna regulacja wysokości skrzydła. W niektórych modelach służy do tego dolny element zwany kasetonem. Jest to otwarta górą stalowa skrzynka, osadzona w blaszanym poszyciu na tyle ciasno, że daje się przesuwać w górę lub w dół tylko pod działaniem dość dużej siły (wywieranej np. przez podważanie dużym wkrętakiem).

W markowych drzwiach (np. Drzwi Gerda) zawiasy, klucze w zamkach i rygle w swych prowadnicach poruszają się bardzo lekko. Z czasem jednak, wskutek zmieszania się kurzu ze smarem, zaczynają stawiać coraz większy opór. Profesjonalni monterzy spryskują oporne punkty preparatem WD-40. Można identyczny zabieg przeprowadzić samemu, powiedzmy raz do roku, a wszystko przez długie lata działać będzie jak nowe.

Poważniejsze

Gdy jeden z kluczy zostanie zgubiony w niewyjaśnionych okolicznościach lub z jakichś powodów ulegną uszkodzeniu wewnętrzne zapadki zamka, trzeba wkładkę oddać do regeneracji lub przekodowania na inny kod klucza, albo po prostu wymienić ją na nową. Można taką usługę zlecić w firmowym serwisie, lecz znacznie taniej jest kupić potrzebny element w firmowej sieci sprzedaży i zamontować go samodzielnie (ostatnia z wymienionych możliwości nie dotyczy jednak zamków Gerda Tytan).

Wielozapadkowe wkładki cylindryczne: Zamek Gerda przeznaczony do stosowania w komplecie z drzwiami antywłamaniowymi.1. wkładka dodatkowego zamka nawierzchniowego z oddzielnym kompletem kluczy. 2. wkładka zamka dodatkowego otwieranego tymi samymi kluczami, co zamek centralny.Gerda oprócz produkcji zamków, produkuje wysokiej jakości drzwi zewnętrzne, antywłamaniowe do mieszkania i domu. 3. wkładka kluczowa zamka centralnego

Gerda to producent zamków, wkładek, drzwi antywłamaniowych, zewnętrznych, wejściowych do mieszkania i domu.Odpowiednią wkładkę dobieramy przynosząc do sklepu starą na wzór lub podając dokładnie nazwę modelu zamka. Jeśli te dwa sposoby są z jakichś przyczyn niedostępne, należy podać charakterystyczne wymiary. W tym celu trzeba zmierzyć odległość od środka zamka do powierzchni drzwi (wymiar a) i dodać do wyniku grubość stosowanego szyldu. Otrzymany wówczas wymiar A. Potem mierzymy odległość od środka zamka do drugiej powierzchni drzwi (wymiar b) i dodajemy grubość drugiego szyldu otrzymując dopuszczalny wymiar B.

 

Modyfikacje

W nowszych modelach drzwi niektórzy producenci (np. Gerda) rezygnują z regulacji wysokości skrzydła za pomocą kasetonu, a zalecają ich przycinanie (dopuszczalne aż do poziomu dolnego zawiasu). Operację tę wykonuje się szlifierką kątową o obrotach około 12 000/min z użyciem tarczy do cięcia stali nierdzewnej INOX, o średnicy 125 milimetrów i grubości 1 mm. Do równego prowadzenia tarczy służy stalowy kątownik zamocowany śrubami lub ściskami wzdłuż linii cięcia. Zewnętrzny i wewnętrzny płat blachy przecinamy oddzielnie, odpowiednio odwracając skrzydło. Dolną zaślepkę poszycia trzeba potem przynitować w nowym miejscu, po wywierceniu potrzebnych otworów. Na koniec pozostaje ponowne przyklejenie folii dekoracyjnej.

Samodzielne, lecz poprawne osadzanie w drzwiach wizjera lub dodatkowego zamka nie powoduje utraty gwarancji, wymaga jednak użycia odpowiednich narzędzi (najlepiej wiertarki elektrycznej z wiertłami tytanowymi o odpowiednich średnicach) oraz dokładnej znajomości konstrukcji danego modelu. Wizjer umieszczać trzeba zawsze na pionowej linii środkowej skrzydła, by nie trafić wiertłem na wzdłużny profil wewnętrznej kratownicy. W dokumentacji technicznej podawany jest także optymalny zakres wysokości (mierzonych od górnej krawędzi skrzydła), przy których nie trafia się na profile poprzeczne.

Z kolei przy osadzaniu dodatkowego zamka – umieszczanego na wewnętrznej powierzchni drzwi – wiedzieć trzeba dokładnie, gdzie pod blaszanym poszyciem znajduje się i jakie ma wymian specjalny wkład drewniany. Do niego bowiem mocuje się zarówno zewnętrzną wkładkę kluczową, jak i wewnętrzną kasetę z mechanizmem zamka.Gerda to największy Polski producent drzwi antywłamaniowych.

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , ,