Drzwi antywłamaniowe i wzmocnione do domów i mieszkań. Zamki i zabezpieczenia

Zamki – warto wiedzieć

Wybieramy odpowiedni

Z atestem

Nawet najlepsze nie zagwarantują bezpieczeństwa, jeśli będą w nich byle jakie zamki.

 

Drzwi i zamki Gerda do mieszkania i domu, zewnętrzne i wewnętrzne.

 

Najlepiej kupować zamki z atestem Instytutu Mechaniki Precyzyjnej lub Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego KG Policji. Atest określa klasę zamka i daje gwarancję, że nie podda się on zbyt szybko próbom rozwiercenia, złamania, wgięcia lub otwarcia za pomocą wytrychów. Dodatkowym zabezpieczeniem jest fakt, że klucz do takiego zamka można dorobić tylko w autoryzowanym serwisie I na podstawie specjalnej karty identyfikacyjnej.

 

 

 

Taki atest powinien mieć przynajmniej jeden zamek w drzwiach (zobacz drzwi gerda). Jeśli kupujemy zamek bez atestu, patrzmy, czy tzw. grań roboczą (to ta nierówna część z ząbkami) klucza jest zróżnicowana. Znaczy to, że im więcej nacięć (ząbków) ma klucz, tym bardziej skomplikowany jest mechanizm zamka, a tym samym jest on trudniejszy do otwarcia.

Kto zakłada zamki samodzielnie, powinien pamiętać, że montuje się je symetrycznie i w odpowiedniej odległości, najlepiej co 40-60 cm; zbyt bliskie mocowanie kilku zamków osłabia drzwi. Należy stosować wyłącznie śruby polecane przez producenta. To bardzo ważne, gdyż w sprzedaży jest wiele rodzajów śrub mających inne przeznaczenie, a więc i trwałość, i wytrzymałość.

 

Dobre drzwi to za mało, niezbędny jest dobry zamek

MOŻESZ SIĘ NIE DAĆ ZŁODZIEJOWI

Nie chwalmy się głośno naszym stanem majątkowym, zwłaszcza w miejscach publicznych, np. podczas spotkania w pubie.

Zwracajmy uwagę, kogo przyprowadzają do domu nasze dzieci. Ich koledzy i koleżanki mogą być źródłem informacji o sytuacji majątkowej i zwyczajach panujących w domu.

Opuszczając mieszkanie, nawet na chwilę wyskakując po bułki, zawsze starannie zamykajmy drzwi na wszystkie zamki i zabezpieczajmy okna oraz wejścia balkonowe, by nie można ich było otworzyć w prosty sposób.

Jeżeli wyjeżdżamy na dłużej, poprośmy kogoś z rodziny lub dobrych znajomych o opiekę nad mieszkaniem. Niech nie tylko podlewa kwiatki, ale także wyjmuje listy, zbiera ulotki spod drzwi, wieczorami zapala światło, włącza radio itp. Mieszkanie nie powinno sprawiać wrażenia opuszczonego.

Nie ma to jak dobry sąsiad. Angażujmy się wspólnie z innymi mieszkańcami w akcję obserwacji i pilnowania naszych mieszkań. Reakcja sąsiada zainteresowanego np. obcą osobą kręcącą się po korytarzu zniechęci włamywacza.

Jeśli mamy takie możliwości, stosujmy dobre systemy zabezpieczeń – markowe atestowane drzwi i zamki (gerda, delta), które mogą zrazić potencjalnego włamywacza.

Pamiętajmy, by nie zostawiać kluczy do mieszkania w miejscach łatwo dostępnych, np. pod wycieraczką czy w doniczce.

Obserwujmy uważnie otoczenie, a o wszystkich nietypowych sytuacjach informujmy dozorcę, a nawet policję.

By zminimalizować ewentualne straty, warto ubezpieczyć mieszkanie. . .

Tagi: , , , , , , , , , ,